Browse by School Member Login FAQ's
Scoreboards Webcasts Tournaments
 
Skip Navigation Links
Select:
Teams 
Conferences 
Divisions 
Season 2016 
Northwest Athletic Conference Date Printed: 10/16/2017 7:16:26 PM
NWAC Volleyball
Quick Links Skip Navigation Links
NWAC
Division I
Conference Page Standings Schedule Team Leaders Individual Leaders
2016 Northwest Athletic Conference Schedule Printer Friendly
* denotes a Conference game
All Times Local
Home Visitor Time/Score
No games were found for this Conference.
Friday August 26, 2016
Clackamas S. Puget Sound 3-0
Lane Walla Walla 0-3
Saturday August 27, 2016
SW Oregon Pierce 2-1
Clackamas Skagit Valley 0-2
Clackamas Wenatchee Valley 3-1
Whatcom Umpqua 2-1
Green River Mt. Hood 0-2
Highline Linn-Benton 0-2
S. Puget Sound Lane 1-2
Chemeketa North Idaho 1-2
Clark Bellevue 0-2
Shoreline Tacoma 2-1
Pierce Bellevue 1-2
Grays Harbor Everett 2-1
S. Puget Sound Whatcom 1-2
Highline North Idaho 2-0
Centralia Edmonds 0-2
Olympic Lower Columbia 1-2
Walla Walla Linn-Benton 0-2
Yakima Valley Lane 2-1
Big Bend Mt. Hood 0-2
SW Oregon Columbia Basin 0-2
Clark Lower Columbia 0-2
Grays Harbor Skagit Valley 2-1
Tacoma North Idaho 0-2
Wenatchee Valley Everett 2-0
Treasure Valley Edmonds 1-2
Blue Mountain Shoreline 2-1
Bellevue Lower Columbia 2-1
Centralia Whatcom 1-2
Spokane Olympic 2-0
Spokane Clark 2-1
Columbia Basin Pierce 0-2
Yakima Valley S. Puget Sound 2-0
Walla Walla Highline 1-2
Blue Mountain Chemeketa 0-2
Big Bend Green River 1-2
Umpqua Centralia 2-0
SW Oregon Olympic 2-1
Lane Edmonds 1-2
Everett Mt. Hood 0-2
Walla Walla North Idaho 1-2
Yakima Valley Whatcom 2-1
Columbia Basin Bellevue 1-2
Shoreline Linn-Benton 0-2
Clark Columbia Basin 2-1
Lower Columbia Spokane 0-2
Blue Mountain Tacoma 2-0
Centralia Treasure Valley 0-2
Olympic Pierce 2-0
Wenatchee Valley Grays Harbor 2-0
Shoreline Highline 1-2
S. Puget Sound Edmonds 1-2
Everett Green River 1-2
Clackamas Grays Harbor 2-0
Yakima Valley Umpqua 2-0
Umpqua Treasure Valley 2-1
SW Oregon Spokane 2-0
Chemeketa Walla Walla 2-0
Mt. Hood Wenatchee Valley 2-1
Linn-Benton Blue Mountain 2-0
Lane Treasure Valley 0-2
Clackamas Big Bend 2-0
Green River Skagit Valley 0-2
Sunday August 28, 2016
Clackamas Everett 3-1
Shoreline Walla Walla 0-2
Spokane Bellevue 1-2
Blue Mountain North Idaho 2-1
Everett Big Bend 2-0
Treasure Valley Whatcom 0-2
Olympic Columbia Basin 2-0
Yakima Valley Edmonds 1-2
Linn-Benton Tacoma 2-0
Clark Pierce 1-2
Chemeketa Highline 1-2
Mt. Hood Grays Harbor 2-1
Lane Centralia 0-2
S. Puget Sound Umpqua 0-2
Lower Columbia SW Oregon 2-0
Centralia Yakima Valley 1-3
Clackamas Green River 2-0
Umpqua Edmonds 3-1
Lane Whatcom 1-3
Chemeketa Shoreline 3-0
Mt. Hood Skagit Valley 0-3
Clark Olympic 3-0
Linn-Benton North Idaho 3-0
Tacoma Walla Walla 1-3
Grays Harbor Big Bend 3-0
Pierce Spokane 0-3
S. Puget Sound Treasure Valley 2-3
Highline Blue Mountain 3-2
Green River Wenatchee Valley 0-3
Skagit Valley Wenatchee Valley 2-1
Columbia Basin Lower Columbia 0-3
SW Oregon Bellevue 3-1
Monday August 29, 2016
Linn-Benton Edmonds 3-0
Tuesday August 30, 2016
Columbia Basin S. Puget Sound 0-3
Olympic S. Puget Sound 2-3
Grays Harbor Shoreline 2-1
Everett Grays Harbor 2-3
Shoreline Mt. Hood 3-2
Lower Columbia Chemeketa 3-2
Centralia Clark 0-3
Tacoma Clackamas 3-2
Olympic Columbia Basin 2-3
Everett Mt. Hood 2-1
Wednesday August 31, 2016
Lower Columbia Columbia Basin 3-1
Feather River SW Oregon 3-0
Linn-Benton Linfield JV 3-0
Mt. Hood Columbia Basin 0-3
Thursday September 01, 2016
Lassen SW Oregon 2-3
Blue Mountain Umpqua 3-0
Simpson University SW Oregon 0-3
Olympic Umpqua 3-2
Bellevue Grays Harbor 3-0
Grays Harbor Spokane 3-1
Olympic Blue Mountain 3-2
Tacoma Olympic 2-1
Bellevue Spokane 1-3
Lower Columbia Clackamas 3-0
Pierce Edmonds 3-2
Friday September 02, 2016
Salt Lake North Idaho 3-0
College of the Siskiyous SW Oregon 2-3
Clark Skagit Valley 0-2
Blue Mountain Umpqua 0-2
Diablo Valaley Lane 3-0
Green River Whatcom 0-3
Shoreline Spokane 1-2
Highline Bellevue 2-1
Chabot College SW Oregon 0-3
Blue Mountain Bellevue 0-2
Clark Spokane 2-0
Green River Whatcom 1-3
Snow College North Idaho 3-1
Shoreline Skagit Valley 2-0
Highline Umpqua 2-1
Shasta Lane 3-0
Saturday September 03, 2016
Spokane Skagit Valley 1-2
Bellevue Umpqua 2-1
Everett Lower Columbia 0-3
Blue Mountain Highline 0-2
Clark Shoreline 2-0
Edmonds Grays Harbor 3-0
Highline Clark 2-0
Shoreline Umpqua 3-0
Bellevue Skagit Valley 2-0
Spokane Blue Mountain 2-0
Edmonds Lower Columbia 1-3
Missouri State University North Idaho 3-0
CASP North Idaho 1-3
Spokane Shoreline 1-2
Bellevue Highline 0-2
Monday September 05, 2016
Yakima Valley Wenatchee Valley 3-1
S. Puget Sound Wenatchee Valley 0-3
Yakima Valley S. Puget Sound 2-3
Feather River Lane 3-0
Tuesday September 06, 2016
Clark Olympic 3-0
Lower Columbia Olympic 3-0
Clark Lower Columbia 1-3
Clackamas Linfield JV 3-0
Edmonds Pierce 2-3
Wednesday September 07, 2016
Tacoma Mt. Hood 3-1
Highline Mt. Hood 3-0
Treasure Valley Columbia Basin 0-1 *
Spokane Yakima Valley 3-1 *
Linn-Benton Pacific University JV 3-0
Big Bend Wenatchee Valley 0-3 *
Thursday September 08, 2016
Columbia Basin Grays Harbor 3-0
S. Puget Sound Umpqua 1-3
Yakima Valley Edmonds 2-3
College of Southern Idaho North Idaho 3-0
Columbia Basin Clackamas 3-0
Lower Columbia Blue Mountain 2-3
S. Puget Sound Clark 0-3
Friday September 09, 2016
Skagit Valley Whatcom 2-3
SW Oregon Treasure Valley 1-3
Green River Spokane 0-3
Walla Walla Grays Harbor 3-0
Big Bend Edmonds 1-3
Grays Harbor Olympic 3-1
Green River Clackamas 1-3
Skagit Valley Umpqua 3-1
Edmonds SW Oregon 3-1
Walla Walla Olympic 3-0
Clackamas Spokane 0-3
Umpqua Wenatchee 3-2
Treasure Valley Big Bend 3-1
Whatcom Wenatchee Valley 3-2
Blue Mountain S. Puget Sound 3-0
Chemeketa Snow College 0-3
Mt. Hood Bellevue 1-3
Spokane Linn-Benton 0-3
Skagit Valley Wenatchee Valley 3-0
Big Bend SW Oregon 0-3
Northwest College North Idaho 3-0
Salt Lake Community Colle North Idaho 3-2
Mt. Hood Columbia Basin 3-0
Walla Walla Pierce 3-0
Treasure Valley Edmonds 0-3
Whatcom Umpqua 2-3
Clark Blue Mountain 3-2
Columbia Basin Bellevue 1-3
Pierce Linn-Benton 0-3
Pacific University Centralia 3-1
Saturday September 10, 2016
SW Oregon Whatcom 2-0
Edmonds Wenatchee Valley 2-0
Green River Olympic 0-3
Grays Harbor Linn-Benton 0-3
Treasure Valley Umpqua 0-2
Big Bend Skagit Valley 0-2
Green River Walla Walla 0-3
Grays Harbor Bellevue 0-3
Wenatchee Valley Whatcom 2-1
Big Bend Treasure Valley 0-2
Umpqua Skagit Valley 2-1
Edmonds SW Oregon 2-0
Bellevue Walla Walla 3-2
Linn-Benton Olympic 3-0
SW Oregon Treasure Valley 2-0
Pierce Spokane 1-3
Clackamas Olympic 0-3
Umpqua Edmonds 0-2
SW Oregon Skagit Valley 1-2
Salt Lake Chemeketa 3-0
Skagit Valley Umpqua 0-2
Snow College North Idaho 2-0
Utah State Eastern North Idaho 1-3
Clackamas Columbia Basin 0-3
Pierce Mt. Hood 2-3
Umpqua Edmonds 0-2
Walla Walla Columbia Basin 3-0
Mt. Hood Spokane 0-3
Monday September 12, 2016
Yakima Valley Centralia 3-0
Umpqua Simpson JV... 3-0
Big Bend Centralia 3-2
Umpqua Treasure Valley 3-0
Tuesday September 13, 2016
SW Oregon Treasure Valley 0-3
Highline Olympic 3-0
Tacoma Clark 0-3
Tacoma Olympic 3-2
Bellevue Walla Walla 3-0
Highline Clark 2-3
Spokane Centralia 3-0
Shoreline Linn-Benton 0-3
Green River Edmonds 0-3
Lower Columbia Mt. Hood 3-1
Bellevue Linn-Benton 0-3
Shoreline Walla Walla 0-3
Linfield JV Lane 3-0
Wednesday September 14, 2016
S. Puget Sound Linn-Benton 0-3
Lower Columbia Linn-Benton 1-3
Yakima Valley Wenatchee Valley 3-0 *
North Idaho Columbia Basin 3-0 *
Clackamas Pacific University JV 2-3
New Hope Christian Lane 2-3
Thursday September 15, 2016
Chemeketa Northwest Christian 3-0
Clark Grays Harbor 3-1
Pierce Olympic 1-3
Columbia Basin Centralia 3-0
Pierce Bellevue 3-2
Green River Olympic 1-3
Mt. Hood Grays Harbor 1-3
Clackamas Linfield JV 3-2
Friday September 16, 2016
Yakima Valley Treasure Valley 3-0 *
Big Bend North Idaho 0-3 *
Mt. Hood S. Puget Sound 3-0
Saturday September 17, 2016
Columbia Basin Tacoma 0-2
Everett Highline 0-2
Pierce Blue Mountain 0-2
Centralia Big Bend 3-1
Edmonds Olympic 1-2
Whatcom Bellevue 0-2
Walla Walla North Idaho 3-0 *
S. Puget Sound Fraser Valley 0-2
Mt. Hood Clackamas 3-0
S. Puget Sound Highline 0-2
Edmonds Blue Mountain 2-1
Whatcom Tacoma 1-2
Linn-Benton Centralia 3-0
Columbia Basin Bellevue 1-2
Pierce Olympic 1-2
Everett Fraser Valley 0-2
Edmonds Pierce 2-0
Whatcom Columbia Basin 1-2
Everett S. Puget Sound 2-1
Grays Harbor Wenatchee Valley 3-0
Umpqua Big Bend 3-1
Olympic Blue Mountain 1-2
Bellevue Tacoma 2-0
Highline Fraser Valley 2-0
Umpqua Linn-Benton 2-3
Grays Harbor Clackamas 3-1
Wenatchee Valley Mt. Hood 0-3
Sunday September 18, 2016
Big Bend Linn-Benton 0-3
Highline Whatcom 3-0
Tacoma Olympic 3-0
Everett Edmonds 0-3
Clackamas Wenatchee Valley 3-1
S. Puget Sound Blue Mountain 0-3
Pierce Bellevue 0-3
Columbia Basin Fraser Valley 0-3
Mt. Hood Grays Harbor 2-3
Olympic Whatcom 2-0
Edmonds Bellevue 1-3
Tacoma Highline 2-3
Grays Harbor Umpqua 1-3
Mt. Hood Linn-Benton 2-3
Columbia Basin S. Puget Sound 2-0
Everett Pierce 0-3
Blue Mountain Fraser Valley 3-0
Centralia Wenatchee Valley 1-3
Clackamas Big Bend 3-0
Pierce Columbia Basin 0-2
Bellevue Highline 2-3
Columbia Basin Olympic 0-2
Umpqua Linn-Benton 0-3
Clackamas Wenatchee Valley 3-1
Highline Blue Mountain 0-3
Centralia Umpqua 3-0
Monday September 19, 2016
North Idaho Blue Mountain 3-0 *
Tuesday September 20, 2016
Clark Pacific University JV 3-0
Wednesday September 21, 2016
Umpqua Siskiyous, College of the 3-0
Walla Walla Big Bend 1-0 *
North Idaho Yakima Valley 3-0 *
Spokane Wenatchee Valley 3-0 *
Blue Mountain Treasure Valley 3-0 *
Chemeketa Lane 3-0 *
Tacoma Highline