Browse by School
Member Login
FAQ's
Scoreboards
Webcasts
Tournaments
NAIA
BSB
FB
MBB
MLAX
MSOC
MVB
SB
WBB
WLAX
WSOC
WVB
Select:
Teams
Conferences
Divisions
Regions
Districts
Season
Independent
Date Printed: 3/28/2024 7:15:56 PM
NAIA SB
Quick Links
NAIA
Division I
Conference Page
Standings
Schedule
Team Leaders
Individual Leaders
2019
Independent Schedule
Printer Friendly
* denotes a
Conference
game
All Times Local
Home
Visitor
Time/Score
No games were found for this
Conference
.
Wednesday February 06, 2019
Georgia Gwinnett
Bryan (Tenn.)
20-0
Georgia Gwinnett
Bryan (Tenn.)
1-0
Thursday February 07, 2019
Auburn University Montgom
Talladega (Ala.)
9-0
Talladega (Ala.)
Brewton-Parker (Ga.)
0-9
Friday February 08, 2019
Georgia Gwinnett
Rio Grande (Ohio)
5-1
Georgia Gwinnett
Bluefield (Va.)
18-4
Saturday February 09, 2019
Georgia Gwinnett
Rio Grande (Ohio)
13-5
Georgia Gwinnett
Bluefield (Va.)
10-2
Talladega (Ala.)
Ga. Southwestern
2-8
Auburn University Montgom
Talladega (Ala.)
10-0
Sunday February 10, 2019
Stillman College (Ala.)
Rust (Miss.)
22-0
Stillman College (Ala.)
Rust (Miss.)
19-0
Thursday February 14, 2019
Evangel (Mo.)
Cottey (Mo.)
13-16
Evangel (Mo.)
Cottey (Mo.)
3-1
Friday February 15, 2019
Missouri Baptist
Talladega (Ala.)
1-4
Blue Mountain (Miss.)
Talladega (Ala.)
4-12
Georgia Gwinnett
Southeastern (Fla.)
2-0
Webber International (Fla.)
Georgia Gwinnett
0-1
Saturday February 16, 2019
Warner (Fla.)
Georgia Gwinnett
4-15
Talladega (Ala.)
Missouri Baptist
0-8
Georgia Gwinnett
Webber International (Fla.)
4-3
Mississippi UW
Crowley's Ridge (Ark.)
17-0
Blue Mountain (Miss.)
Talladega (Ala.)
9-1
Mississippi UW
Crowley's Ridge (Ark.)
9-0
Sunday February 17, 2019
Keiser University
Georgia Gwinnett
2-10
Georgia Gwinnett
Keiser University
2-3
Tuesday February 19, 2019
Thomas (Ga.)
Edward Waters (Fla.)
4-1
Thomas (Ga.)
Edward Waters (Fla.)
9-1
Wednesday February 20, 2019
Mississippi Univ of Wome
Rust (Miss.)
17-0
Mississippi Univ of Wome
Rust (Miss.)
15-0
Friday February 22, 2019
Cincinnati Christian (Ohio)
Crowley's Ridge (Ark.)
7-3
Keiser University
Edward Waters (Fla.)
11-4
Langston (Okla.)
Haskell (Kan.)
14-4
Indiana Wesleyan
Crowley's Ridge (Ark.)
8-0
Keiser University
Edward Waters (Fla.)
1-6
Langston (Okla.)
Haskell (Kan.)
12-2
Saturday February 23, 2019
Cincinnati Christian (Ohio)
Crowley's Ridge (Ark.)
7-2
Lincoln (Ill.)
St. Ambrose (Iowa)
0-8
Mobile (Ala.)
Georgia Gwinnett
5-4
St. Thomas (Fla.)
Edward Waters (Fla.)
6-3
Southwestern Christian (Okla.)
Haskell (Kan.)
18-0
Mobile (Ala.)
Georgia Gwinnett
6-0
St. Thomas (Fla.)
Edward Waters (Fla.)
7-0f
Southwestern Christian (Okla.)
Haskell (Kan.)
14-6
Lincoln (Ill.)
Aquinas (Mich.)
0-7
Sunday February 24, 2019
Cottey (Mo.)
Stephens (Mo.)
15-0
Lincoln (Ill.)
St. Ambrose (Iowa)
0-8
William Carey (Miss.)
Georgia Gwinnett
2-1
Cottey (Mo.)
Stephens (Mo.)
8-0
Mount Mercy (Iowa)
Lincoln (Ill.)
10-0
William Carey (Miss.)
Georgia Gwinnett
7-13
Monday February 25, 2019
Blue Mountain (Miss.)
Crowley's Ridge (Ark.)
7-0
Blue Mountain (Miss.)
Crowley's Ridge (Ark.)
6-1
Tuesday February 26, 2019
Ecclesia College
Cottey (Mo.)
0-14
Columbia International (S.C.)
Edward Waters (Fla.)
4-1
Ecclesia College
Cottey (Mo.)
1-8
Columbia International (S.C.)
Edward Waters (Fla.)
5-3
Wednesday February 27, 2019
Columbia (S.C.)
Edward Waters (Fla.)
6-16
Lane College
Crowley's Ridge (Ark.)
8-3
Columbia (S.C.)
Edward Waters (Fla.)
1-0
Bryan (Tenn.)
Talladega (Ala.)
2-3
Lane College
Crowley's Ridge (Ark.)
6-4
Bryan (Tenn.)
Talladega (Ala.)
2-1
Saturday March 02, 2019
Ecclesia College
Crowley's Ridge (Ark.)
5-7
Ecclesia College
Crowley's Ridge (Ark.)
8-0
Rust (Miss.)
Stillman College (Ala.)
5-16
Michigan-Dearborn
Penn State Schuylkill
7-2
Middle Georgia State
Georgia Gwinnett
0-8
Middle Georgia State
Georgia Gwinnett
0-10
Tuesday March 05, 2019
Georgia Gwinnett
Truett McConnell (Ga.)
6-5
Talladega (Ala.)
Ave Maria (Fla.)
3-13
Georgia Gwinnett
Truett McConnell (Ga.)
4-5
Talladega (Ala.)
Ave Maria (Fla.)
11-13
Wednesday March 06, 2019
Ecclesia College
Haskell (Kan.)
12-4
Georgia Gwinnett
Ave Maria (Fla.)
13-4
Brenau (Ga.)
Talladega (Ala.)
18-0
Ecclesia College
Haskell (Kan.)
11-3
Georgia Gwinnett
Ave Maria (Fla.)
8-0
Brenau (Ga.)
Talladega (Ala.)
9-1
Thursday March 07, 2019
LeMoyne-Owen College
Crowley's Ridge (Ark.)
0-19
Coastal Georgia (Ga.)
Edward Waters (Fla.)
11-1
LeMoyne-Owen College
Crowley's Ridge (Ark.)
7-22
Cumberlands (Ky.)
Georgia Gwinnett
0-10
Coastal Georgia (Ga.)
Edward Waters (Fla.)
9-0
Washington Adventist (Md.)
Lincoln University
9-5
Cumberlands (Ky.)
Georgia Gwinnett
1-12
Friday March 08, 2019
Rust (Miss.)
Lane
1:00 PM
Saturday March 09, 2019
Edward Waters (Fla.)
Trinity Baptist
10-3
Edward Waters (Fla.)
Trinity Baptist
12-4
Sunday March 10, 2019
Georgia Gwinnett
USC Beaufort (S.C.)
8-1
Georgia Gwinnett
USC Beaufort (S.C.)
6-0
Monday March 11, 2019
Ursuline
Lincoln (Ill.)
6-5
Shawnee State (Ohio)
Lincoln (Ill.)
9-7
Principia College
Haskell (Kan.)
5-4
Washington Adventist (Md.)
Stratford University
3-11
Washington Adventist (Md.)
Stratford University
0-18
Principia College
Haskell (Kan.)
7-8
Tuesday March 12, 2019
Benedict
Edward Waters (Fla.)
4-13
Benedict
Edward Waters (Fla.)
11-3
Pikeville (Ky.)
Lincoln (Ill.)
2-0
Silver Lake (Wis.)
Ohio Christian (Ohio)
0-13
LeMoyne-Owen
Rust (Miss.)
1:00 PM
Lincoln (Ill.)
Ohio Christian (Ohio)
0-3
Georgia Gwinnett
Thomas (Ga.)
5-3
Cincinnati Christian (Ohio)
Silver Lake (Wis.)
17-0
Georgia Gwinnett
Thomas (Ga.)
9-4
Wednesday March 13, 2019
Lincoln (Ill.)
Ohio Christian (Ohio)
1-5
Cincinnati Christian (Ohio)
Silver Lake (Wis.)
18-0
Cumberland (Tenn.)
Talladega (Ala.)
4-3
Shawnee State (Ohio)
Lincoln (Ill.)
8-0
Silver Lake (Wis.)
Pikeville (Ky.)
0-24
Cumberland (Tenn.)
Talladega (Ala.)
7-1
Thursday March 14, 2019
Shawnee State (Ohio)
Silver Lake (Wis.)
15-0
Lincoln (Ill.)
Silver Lake (Wis.)
24-1
Cincinnati Christian (Ohio)
Lincoln (Ill.)
9-0
Friday March 15, 2019
Southwestern Christian (Okla.)
Crowley's Ridge (Ark.)
0-7f
Southwestern Christian (Okla.)
Crowley's Ridge (Ark.)
0-7f
Gallaudet University
Washington Adventist (Md.)
6-5
Saturday March 16, 2019
St. Claire County CC
Silver Lake (Wis.)
20-2
Lincoln (Ill.)
Mercer University
12-4
St. Claire County CC
Silver Lake (Wis.)
9-0
Mercer University
Lincoln (Ill.)
2-3
Mid-America Christian (Okla.)
Crowley's Ridge (Ark.)
4-0
Mid-America Christian (Okla.)
Crowley's Ridge (Ark.)
1-0
Middle Georgia State
Edward Waters (Fla.)
4-3
Georgia Gwinnett
Lindsey Wilson (Ky.)
0-8
Middle Georgia State
Edward Waters (Fla.)
5-2
Georgia Gwinnett
Lindsey Wilson (Ky.)
9-1
Sunday March 17, 2019
Washington Adventist (Md.)
Penn State Schuylkill
5-13
Talladega (Ala.)
Georgia Gwinnett
0-16
Talladega (Ala.)
Georgia Gwinnett
1-19
Tuesday March 19, 2019
Truett McConnell (Ga.)
Talladega (Ala.)
3-1
Lincoln (Ill.)
Trinity International (Ill.)
4-9
Truett McConnell (Ga.)
Talladega (Ala.)
8-0
Lincoln (Ill.)
Trinity International (Ill.)
9-1
Wednesday March 20, 2019
Rust (Miss.)
LeMoyne-Owen
1:00 PM
Mobile (Ala.)
Crowley's Ridge (Ark.)
9-2
Haskell (Kan.)
Stephens (Mo.)
10-12
Mobile (Ala.)
Crowley's Ridge (Ark.)
9-0
Haskell (Kan.)
Stephens (Mo.)
0-24
Thursday March 21, 2019
West Alabama
Talladega (Ala.)
17-1
Morris (S.C.)
Livingstone College
11-1
Stillman College (Ala.)
Crowley's Ridge (Ark.)
5-4
Cottey (Mo.)
Bethany (Kan.)
2-0
Lindenwood-Belleville (Ill.)
Lincoln (Ill.)
6-5
Morris (S.C.)
Livingstone College
13-1
West Alabama
Talladega (Ala.)
3-5
Bethany (Kan.)
Cottey (Mo.)
4-6
Stillman College (Ala.)
Crowley's Ridge (Ark.)
10-2
Lindenwood-Belleville (Ill.)
Lincoln (Ill.)
8-1
Friday March 22, 2019
Edward Waters (Fla.)
Concordia (Mich.)
3-6
Edward Waters (Fla.)
Concordia (Mich.)
3-6
Saturday March 23, 2019
Oakland City University
Lincoln (Ill.)
9-0
Oakland City University
Lincoln (Ill.)
5-9
Sunday March 24, 2019
Allen (S.C.)
Voorhees (S.C.)
24-0
Washington Adventist (Md.)
Gallaudet University
6-9
Allen (S.C.)
Voorhees (S.C.)
15-1
Monday March 25, 2019
Talladega (Ala.)
Hiwassee College
2:00 PM
Talladega (Ala.)
Hiwassee College
4:00 PM
Tuesday March 26, 2019
Crowley's Ridge (Ark.)
LeMoyne-Owen College
15-2
Alcorn
Rust (Miss.)
1:00 PM
Morris (S.C.)
Voorhees (S.C.)
14-1 *
Haskell (Kan.)
Missouri Valley
1-18
Lincoln (Ill.)
St. Francis (Ill.)
0-15
Crowley's Ridge (Ark.)
LeMoyne-Owen College
8-0
Morris (S.C.)
Voorhees (S.C.)
19-4 *
Lincoln (Ill.)
St. Francis (Ill.)
0-7
Haskell (Kan.)
Missouri Valley
0-13
Washington Adventist (Md.)
Christendom College
3-8
Washington Adventist (Md.)
Christendom College
11-3
Wednesday March 27, 2019
Livingstone College
Morris (S.C.)
15-17
Livingstone College
Morris (S.C.)
2-15
Washington Adventist (Md.)
University of Valley Forg
23-5
Washington Adventist (Md.)
University of Valley Forg
21-7
Thursday March 28, 2019
Trinity Washington Univer
Washington Adventist (Md.)
0-22
Trinity Washington Univer
Washington Adventist (Md.)
0-22
Friday March 29, 2019
Hope International (Calif.)
Georgia Gwinnett
1-5
Morris (S.C.)
Allen (S.C.)
2-12
Trinity Baptist
Edward Waters (Fla.)
0-12
Judson College
Talladega (Ala.)
2:00 PM
Trinity Baptist
Edward Waters (Fla.)
6-10
Hope International (Calif.)
Georgia Gwinnett
3-2
Morris (S.C.)
Allen (S.C.)
2-23
Judson College
Talladega (Ala.)
4:00 PM
Saturday March 30, 2019
North Central University
Silver Lake (Wis.)
11-1
North Central University
Silver Lake (Wis.)
12-4
Sunday March 31, 2019
Menlo (Calif.)
Georgia Gwinnett
1-9
Christendom College
Washington Adventist (Md.)
11-1
Menlo (Calif.)
Georgia Gwinnett
1-11
Christendom College
Washington Adventist (Md.)
19-5
Monday April 01, 2019
Rust (Miss.)
Crowley's Ridge (Ark.)
0-17 *
Haskell (Kan.)
Cottey (Mo.)
0-20 *
Vanguard (Calif.)
Georgia Gwinnett
2-3
Rust (Miss.)
Crowley's Ridge (Ark.)
1-22 *
Vanguard (Calif.)
Georgia Gwinnett
9-1
Haskell (Kan.)
Cottey (Mo.)
0-16 *
Tuesday April 02, 2019
Stephens (Mo.)
Cottey (Mo.)
0-2
Crowley's Ridge (Ark.)
Rust (Miss.)
11-1 *
Stephens (Mo.)
Cottey (Mo.)
1-9
Lincoln (Ill.)
William Woods (Mo.)
2-4
Crowley's Ridge (Ark.)
Rust (Miss.)
13-3 *
Lincoln (Ill.)
William Woods (Mo.)
1-12
Washington Adventist (Md.)
Lancaster Bible College
9-19
Talladega (Ala.)
Point (Ga.)
1-4
Talladega (Ala.)
Point (Ga.)
2-18
Wednesday April 03, 2019
Morris (S.C.)
Paine College
15-5
Madison Edgewood College
Silver Lake (Wis.)
24-1
Voorhees (S.C.)
Columbia International (S.C.)
1-25
Morris (S.C.)
Paine College
20-14
Madison Edgewood College
Silver Lake (Wis.)
23-0
Lancaster Bible College
Washington Adventist (Md.)
8-7
Voorhees (S.C.)
Columbia International (S.C.)
0-18
Thursday April 04, 2019
Haskell (Kan.)
Bacone (Okla.)
3-9
Haskell (Kan.)
Bacone (Okla.)
14-9
Friday April 05, 2019
Central Baptist (Ark.)
Crowley's Ridge (Ark.)
8-0
Central Baptist (Ark.)
Crowley's Ridge (Ark.)
10-0
Saturday April 06, 2019
Central Christian (Kan.)
Haskell (Kan.)
14-0
Cottey (Mo.)
Ecclesia College
3-0
Edward Waters (Fla.)
Columbia International (S.C.)
3-2
Georgia Gwinnett
Talladega (Ala.)
11-0
Central Christian (Kan.)
Haskell (Kan.)
11-3
Cottey (Mo.)
Ecclesia College
8-1
Georgia Gwinnett
Talladega (Ala.)
15-0
Edward Waters (Fla.)
Columbia International (S.C.)
2-1
Monday April 08, 2019
Silver Lake (Wis.)
Northland College
3-12
Northland College
Silver Lake (Wis.)
19-1
Tuesday April 09, 2019
Voorhees (S.C.)
Morris (S.C.)
8-22 *
Voorhees (S.C.)
Morris (S.C.)
6-22 *
Haskell (Kan.)
Central Christian (Kan.)
4-12
Haskell (Kan.)
Central Christian (Kan.)
1-8
Wednesday April 10, 2019
Stephens (Mo.)
Crowley's Ridge (Ark.)
3-7
Penn State Schuylkill
Washington Adventist (Md.)
13-5
Stephens (Mo.)
Crowley's Ridge (Ark.)
1-5
Penn State Schuylkill
Washington Adventist (Md.)
25-2
Thursday April 11, 2019
Tennessee Wesleyan
Talladega (Ala.)
3-1
Haskell (Kan.)
Sterling (Kan.)
0-13
Haskell (Kan.)
Sterling (Kan.)
6-15
Tennessee Wesleyan
Talladega (Ala.)
3-0
Friday April 12, 2019
Iowa Wesleyan College
Lincoln (Ill.)
4-3
Iowa Wesleyan College
Lincoln (Ill.)
6-3
Saturday April 13, 2019
Haskell (Kan.)
Crowley's Ridge (Ark.)
2-16 *
Truett McConnell (Ga.)
Georgia Gwinnett
3-1
Point (Ga.)
Talladega (Ala.)
5-2
Haskell (Kan.)
Crowley's Ridge (Ark.)
2-8 *
Truett McConnell (Ga.)
Georgia Gwinnett
5-1
Point (Ga.)
Talladega (Ala.)
10-1
Sunday April 14, 2019
Mount Mary University
Silver Lake (Wis.)
11-0
Mount Mary University
Silver Lake (Wis.)
10-0
Monday April 15, 2019
Paine College
Voorhees (S.C.)
14-9
Oklahoma Wesleyan
Cottey (Mo.)
4-10
Allen (S.C.)
Morris (S.C.)
17-1
Oklahoma Wesleyan
Cottey (Mo.)
1-9
Paine College
Voorhees (S.C.)
14-5
Allen (S.C.)
Morris (S.C.)
18-6
Tuesday April 16, 2019
Harris-Stowe State (Mo.)
Crowley's Ridge (Ark.)
3-14
Talladega (Ala.)
Auburn University Montgom
2:00 PM
Ecclesia College
Cottey (Mo.)
0-5
Lincoln (Ill.)
Hannibal-LaGrange (Mo.)
0-6
Lincoln (Ill.)
Hannibal-LaGrange (Mo.)
0-4
Georgia Gwinnett
Reinhardt (Ga.)
10-0
Talladega (Ala.)
Auburn University Montgom
4:00 PM
Harris-Stowe State (Mo.)
Crowley's Ridge (Ark.)
0-13
Ecclesia College
Cottey (Mo.)
1-11
Georgia Gwinnett
Reinhardt (Ga.)
3-12
Wednesday April 17, 2019
Voorhees (S.C.)
Allen (S.C.)
2-10
Paine College
Morris (S.C.)
11-3
Haskell (Kan.)
Graceland (Iowa)
0-10
Paine College
Morris (S.C.)
4-16
Voorhees (S.C.)
Allen (S.C.)
0-12
Haskell (Kan.)
Graceland (Iowa)
1-17
Thursday April 18, 2019
Ave Maria (Fla.)
Washington Adventist (Md.)
7-0f
Ave Maria (Fla.)
Washington Adventist (Md.)
7-0f
Talladega (Ala.)
Judson College
2:00 PM
Talladega (Ala.)
Judson College
4:00 PM
Bryan (Tenn.)
Georgia Gwinnett
0-12
Bryan (Tenn.)
Georgia Gwinnett
5-3
Saturday April 20, 2019
Georgia Gwinnett
Brenau (Ga.)
5-1
Cottey (Mo.)
Haskell (Kan.)
10-2 *
Georgia Gwinnett
Brenau (Ga.)
6-7
Cottey (Mo.)
Haskell (Kan.)
14-0 *
Monday April 22, 2019
Langston (Okla.)
Cottey (Mo.)
2-1
Crowley's Ridge (Ark.)
Lane College
1-2
Langston (Okla.)
Cottey (Mo.)
0-3
Crowley's Ridge (Ark.)
Lane College
6-16
Tuesday April 23, 2019
Eureka College
Lincoln (Ill.)
2-0
Eureka College
Lincoln (Ill.)
4-3
Hiwassee College
Talladega (Ala.)
1:00 PM
Haskell (Kan.)
Ecclesia College
0-5
Hiwassee College
Talladega (Ala.)
3:00 PM
Haskell (Kan.)
Ecclesia College
2-2
Edward Waters (Fla.)
Ave Maria (Fla.)
4-0
Edward Waters (Fla.)
Ave Maria (Fla.)
7-8
Wednesday April 24, 2019
Silver Lake (Wis.)
Bay College
1-19
Silver Lake (Wis.)
Bay College
0-23
Thursday April 25, 2019
Sterling (Kan.)
Cottey (Mo.)
0-2
Sterling (Kan.)
Cottey (Mo.)
5-15
Washington Adventist (Md.)
Bowie State University
2-11
Friday April 26, 2019
Georgia Gwinnett
Mobile (Ala.)
0-6
Calumet St. Joseph (Ind.)
Lincoln (Ill.)
4-1
Calumet St. Joseph (Ind.)
Lincoln (Ill.)
4-6
Georgia Gwinnett
Mobile (Ala.)
2-0
Saturday April 27, 2019
Clark Atlanta
Edward Waters (Fla.)
6-5
Clark Atlanta
Edward Waters (Fla.)
3-6
Sunday April 28, 2019
Bowie State University
Washington Adventist (Md.)
10-1
Silver Lake (Wis.)
Gogebic CC
9-6
Bowie State University
Washington Adventist (Md.)
8-0
Gogebic CC
Silver Lake (Wis.)
7-6
Thursday May 02, 2019
Talladega (Ala.)
Georgia Gwinnett
0-11
Edward Waters (Fla.)
Crowley's Ridge (Ark.)
12-4
Friday May 03, 2019
Georgia Gwinnett
Edward Waters (Fla.)
8-1
Crowley's Ridge (Ark.)
Talladega (Ala.)
8-7
Crowley's Ridge (Ark.)
Edward Waters (Fla.)
5-8
Saturday May 04, 2019
Edward Waters (Fla.)
Georgia Gwinnett
0-9
Monday May 13, 2019
Mobile (Ala.)
Edward Waters (Fla.)
17-0
Rio Grande (Ohio)
Georgia Gwinnett
1-4
Tuesday May 14, 2019
Georgia Gwinnett
LSU Alexandria (La.)
8-6
Edward Waters (Fla.)
Campbellsville (Ky.)
0-5
Wednesday May 15, 2019
Georgia Gwinnett
Rio Grande (Ohio)
4-2
Thursday May 23, 2019
Vanguard (Calif.)
Georgia Gwinnett
1-2
Friday May 24, 2019
Science & Arts (Okla.)
Georgia Gwinnett
4-1
Saturday May 25, 2019
Oregon Tech
Georgia Gwinnett
1-5
Monday May 27, 2019
Marian (Ind.)
Georgia Gwinnett
0-1
Tuesday May 28, 2019
Science & Arts (Okla.)
Georgia Gwinnett
6-1
Stats by DakStats Copyright © Daktronics, Inc.
For IE users:
To see background colors: Tools -> Internet Options -> Advanced -> Check "print background colors and images".
PLEASE SUPPORT OUR SPONSORS
Our site uses cookies. By continuing to use our site, you are consenting to cookie usage. Our
Privacy Notice
provides information about our cookie use as well as how to disable them.
OK